Jestes w: Home > Wiedza > Dawanie białka niemowlęciom

Dawanie białka niemowlęciom

Temu twierdzeniu nie zaprzecza fakt, że w warunkach speciałnych w doświadczeniach klinicznych możemy otrzymać względnie zadowalający wynik po podawaniu niemowlętom pożywienia prawie zupełnie pozbawionego związków tłuszczowych. Po pewnym czasie występuje jednak stałe zahamowanie rozwojii ogólnego, a przede wszystkim uporczywe wypryski skórne, jako wyraz niedoboru nienasyconych kwasów tłuszczowych, których synteza w ustroju jest niemożliwa.

Toteż gdy mleko używane do przygotowywania mieszanek jest mało tłuste lub gdy dzieci żywione tymi zwykłymi mieszankami nie przybierają dostatecznie na wadze, można zwiększyć zawartość tłuszczu w mieszance .przez dodanie do niej świeżego masła w ilości l°/o, najwyżej 2%.

Nadmiar tłuszczu jest często źle znoszony przez niemowlęta, zwłaszcza w razie nieznacznego chociażby osłabienia czynności przewodu pokarmowego oraz w pierwszym kwartale życia, zwłaszcza przez wcześniaki. Pożywienie zawierające większą ilość tłuszczu stosuje się niemowlętom w pewnych stanach zaburzeń w odżywianiu, gdy chcemy podać dużą liczbę nemów w malej objętości i uzyskać tą drogą szybki przyrost wagi.

Dodaj Komentarz