Jestes w: Home > Wiedza > Kropelkowe wlewanie doszpikowe

Kropelkowe wlewanie doszpikowe

Zastępczym zabiegiem jest również kropelkowe wlewanie doszpikowe (kość piszczelowa w górnej części) działające równie szybko jak dożylne.

Wyraźne działanie lecznicze na stan ogólny dziecka, jego od-porność, odtrucie i nawodnienie mają powtarzane przetaczania małych ilości krwi, początkowo 6-8 ml, potem 10 ml na kg wagi. Stosujemy je jednak dopiero po jednym lub kilku wlewaniach na-wadniających, gdy i krążenie uległo już pewnej poprawie. Stosuje-my je stale pod postacią kroplówek dożylnych.

Nie należy jednak zaniedbywać doustnego podawania płynów z chwilą, gdy tylko stan chorego na to pozwala. Podajemy je w małych częstych dawkach co pół godziny, co godzinę, jedną do kilku łyżeczek dążąc do uzyskania dobowej ilości około 200 gramów na kg wagi dziecka. Zwykle stosujemy lekką herbatę, miętę lub dziurawiec (hypericum. perforatum) w połączeniu z rozczynem Ringera w stosunku 2:1. Często już od razu, a zawsze w razie konieczności przedłużania głodówki ponad 24 godziny, dołączamy do tego 100 do 200 gramów (10-15 gramów na dawkę) zupy marchwiowej, ziemniaczanej, jabłecznej lub serwatki (przepisy 15-18). Należy przy tym zwracać uwagę, by płyny zawierające związki mineralne, a więc rozczyn Ringera, zupa marchwiowa, serwatka, nie przekraczały nigxly ‚/3 dobowej ilości płynu, gdyż doprowadza to do niepożądanych obrzęków.

Dodaj Komentarz