Jestes w: Home > Wiedza > Mieszanki lecznicze

Mieszanki lecznicze

Mieszanki lecznicze, włączając w to pokarm kobiecy ew. odtłuszczony, podajemy niemowlętom z zaburzeniami w odżywieniu słabego stopnia dopiero wtedy, gdy racjonalne zwykłe żywienie nie osiąga celu lub gdy wyraźnie zaakcentują się zaburzenia przewodu pokarmowego. Wobec częstych wypróżnień, wskazujących na przewagę procesów fermentacyjnych w jelitach, używamy jako dodatku do mleka węglowodanów nie ulegających tak łatwo fermentacji, a więc cukru odżywczego lub słodowego zamiast cukru zwykłego. W przypadkach uporczywych stosujemy przejściowo maślankę, mleko zakwaszone lub laktosanowe. W przypadkach przebiegających z zaparciem zlecenia będą wręcz przeciwne pomaga tu też stosowanie soków jarzynowych i owocowych, w razie potrzeby nawet wcześniej niż zwykle. Należy unikać bardzo rozpowszechnionego i szkodliwego stosowania (przez same matki lub na zlecenie lekarza) codziennych lewatyw. Uregulowanie pożywienia ilościowego i jakościowego odpowiednio do wieku i potrzeb niemowlęcia usuwa zaparcie bez wyjątku. W pierwszym czasie, zanim dieta wywrze swój wpływ na czynność przewodu pokarmowego, można w miarę potrzeby stosować lewatywę, ale co drugi dzień.

W razie wymiotów podajemy małe dawki skoncentrowanego po-żywienia. Te same mieszanki skoncentrowane stosujemy również wtedy, gdy łaknienie dziecka jest tak małe, że w zwykłym pożywieniu nie możemy mu dostarczyć dostatecznej liczby nemów.

Nie wolno też zapominać o uzupełnieniu pożywienia witaminami, w które źle ułożona dieta niemowlęcia jest zwykle bardzo uboga. W początkowym okresie leczenia wskazane jest wstrzykiwanie podskórne preparatów witaminowych, przede wszystkim witaminy C.

Dodaj Komentarz