Jestes w: Home > Wiedza > Podawanie leków

Podawanie leków

Poza nie zawsze osiągalną systematycznością podawania tego leku nierzadko napotykamy pewne trudności wskutek występowania dyspepsji. Po krótkiej przerwie należy wtedy rozpocząć od 1-2 kropel i stopniowo zwiększać dawkę w miarę przyzwyczajania się do dawek mniejszych.

Opisane poprzednio stosowanie bodźcowe witaminy D2 wyparło w dużym stopniu postępowanie dotychczasowe. Naświetlanie lampą kwarcową, czyli stosowanie tzw. sztucz-nego słońca górskiego.

Pod wpływem promieni pozafiołkowych w skórze z prowitaminy (7-dehydrocholesterol) wytwarza się witamina D3. Wymaga to jednak odpowiednich pomieszczeń, aparatów, personelu, a dla matki i dziecka jest niewątpliwie uciążliwsze niż podawanie preparatów witaminy. Toteż zabieg ten odgrywa obecnie coraz mniejszą rolę w zapobieganiu i leczeniu krzywicy. Naświetlanie stosuje się prawie wyłącznie tylko wtedy, gdy obok swoistego działania przeciw- krzywiczego pragniemy organizm dziecka poddać działaniu dodatkowego bodźca, jakim niewątpliwie jest naświetlanie promieniami pozafiołkowymi.

Dodaj Komentarz