Jestes w: Home > Wiedza > Witamina K.

Witamina K.

W przyrodzie występuje zawsze łącznie z chlorofilem, pod dwiema postaciami Ki K2, różniącymi się chemicznie, ale identycznymi w działaniu. Poza tym bakterie przewodu pokarmowego (Bacterium coli) wytwarzają również tę witaminę stąd wynika stały niedobór witaminy K u noworodków, najsilniejszy w 3-4 dniu życia. Wchłanianie się z przewodu pokarmowego wymaga obecności żółci. Duże znaczenie tej witaminy polega na jeszcze nie wyjaśnionym, ale nieodzownym wpływie na wytwarzanie protrombiny. Tłumaczy nam to przedłużenie czasu krzepnięcia krwi i skłonność do krwawień w żółtaczce (i w wrodzonym niedorozwoju dróg żółciowych) oraz u noworodków w ciągu pierwszych kilku- dni. Wartości normalne protrombiny i witaminy K występują dopiero w drugim tygodniu życia. Podskórne stosowanie witaminy K daje w tych przypadkach dobre wyniki lecznicze.

Bardzo celowe jest też podawanie tej witaminy w ostatnich kilku dniach przed porodem, zwłaszcza w razie konfliktu serolo-gicznego (Rh), przedwczesnego porodu, ciężkich porodów itp.

Korzystny wpływ uzyskujemy w przebiegu tak ciężkich scho-rzeń, jak żółtaczka rodzinna noworodków, melaena neonatonim, pachymeningosis haemorrhagica interna, oraz we wszystkich przypadkach krwawień u noworodków i niemowląt starszych.

Dodaj Komentarz