Jestes w: Home > Wiedza > Woda

Woda

Woda jest również niezbędnym składnikiem pożywienia w wieku niemowlęcym, w jeszcze większym stopniu niż w późniejszych okresach życia. Zapotrzebowanie dobowe wynosi około 150 ml na kg wagi dziecka. Wobec panującej wciąż jeszcze wśród ogółu lekarzy skłonności do stosowania znacznych rozcieńczeń mleka krowiego w żywieniu sztucznym niemowląt, nie ma obawy, by cierpiały one z powodu braku tego składnika. W większości przypadków możemy raczej mówić o przeładowaniu ustroju niemowląt nadmiarem wody.

Niedostateczna ilość wody w pożywieniu zdarza się u noworodków, gdy w pierwszych dniach po urodzeniu wydajność piersi jest jeszcze niedostateczna i gdy zapomina się o uzupełnieniu tego braku podawaniem wody lub rumianku. Tak zwana przejściowa gorączka noworodków pozostaje w pewnym związku z tym brakiem w żywieniu. Brak ten stwierdza się niekiedy również u niemowląt żywionych mieszankami skoncentrowanymi, zwłaszcza zawierającymi dużo białka, np. mlekiem białkowym.

Należy też tutaj zaznaczyć, że czas i sposób dostarczania niemowlęciu wody nie są bynajmniej obojętne: ilość płynu, która może przynieść szkodę, zastosowana w odpowiednim czasie i w innej postaci wywiera skutek dobroczynny. Przypuśćmy na przykład, że niemowlęciu chcemy dostarczyć 500 nemów w 700 gramach płynu możemy to uskutecznić podając podczas każdego z 7 posiłków po 70 nemów w 100 gramach płynu lub też każdorazowo 70 nemów w 70 gramach, a pozostałe 200 gramów wody w dowolnych, mniejszych lub większych dawkach pomiędzy posiłkami. Zobaczymy później, że ostatni sposób dostarczania wody stosujemy często w zaburzeniach w odżywianiu, u zdrowego niemowlęcia natomiast wtedy, gdy warunki wymagają większego dostarczania wody, a nie chcemy powiększać objętości każdego posiłku (np. podczas upałów).

Dodaj Komentarz