Jestes w: Home > Wiedza > ŻYWIENIE SZTUCZNE NOWORODKA STARSZEGO

ŻYWIENIE SZTUCZNE NOWORODKA STARSZEGO

NIEMOWLĘCIA W PIERWSZYCH 3-4 MIESIĄCACH Niezbędną ilość dobową pożywienia obliczamy w nemach, tak jak w karmieniu naturalnym, odpowiednio do wysokości ciemienio- wo-siedzeniowej dziecka i w zależności od jego wieku. I tutaj na jeden centymetr kwadratowy powierzchni jelit przypada 4-6 decy- nemów, przy czym wskazane jest rozpoczęcie żywienia od ilości nieco mniejszej licząc się z mniejszą tolerancją na mleko krowie.

Do żywienia noworodków starszych niż tygodniowe i niemowląt w pierwszych tygodniach życia używamy mieszanki podanej wyżej dla noworodków kilkodniowych lub też mieszanki jednowartościowej wg przepisu 9.

ta na tym rozumna indywidualizacja są tutaj najlepszymi przewodnikami. W każdym razie każda z powyższych mieszanek, z wyjątkiem mieszanki V* mleka i V* kleiku, umożliwia dostarczenie niemowlęciu od trzeciego miesiąca wzwyż dostatecznej ilości i jakości pożywienia. Pewne zastrzeżenie należy uczynić tylko co do mleka póitora- wartościowego (8,5°/o cukru), które podajemy niemowlętom spożywającym niechętnie większe ilości pożywienia dość znaczne stężenie tej mieszanki powoduje konieczność podawania w przerwach pomiędzy posiłkami jakiegoś płynu w ilości kilku do kilkunastu łyżeczek od herbaty. Płynem tym może być lekko słodzony rumianek, kwiat lipowy lub przegotowana woda.

Dodaj Komentarz